KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" 100. Yıldönümü TörenleriÇanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla ilk tören Şehitler Anıtında düzenlendi. Törene, Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı J.K.Albay Samit Tokmak, Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Adalet Komisyonu Başkanı Timuçin Dedeoğlu, Karabük Üniversitesi Rektör V. Ali Güneş, Vali Yardımcıları Abdullah Acar ve Tarkan Keskin, Daire Müdürleri, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şube Başkanı Sabri Özer ve üyeleri, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Celal Esen ve üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sebahattin Çorbacı ve üyeleri, şehit aileleri, askeri personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şubesi ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından Askeri Tören Mangası tarafından saygı atışı yapıldı.

Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmaların ardından kürsüye gelen Vali Orhan Alimoğlu “Geçen hafta kutladığımız İstiklal Marşımızın kabulünde de ifade etmiştim, bu anmalardan gayemiz yaşı ilerlemiş olanlara hatırlatmak, gençlerimize ise geçmişte ne olduğunu öğretmek. Çünkü insanoğlu tarihte pek değişmiyor benzer işler herkesin başına gelebiliyor. Geçmişinden haberi olmayanlar sonra ne yapacaklarını bilemiyor. Yeryüzü güzel bir yer ama burada şerefle yaşamak, alnı açık yaşamak, hak etmeden olmuyor. Onun için bizden evvel neler olmuş onları yeteri kadar bilmemiz lazım. Çanakkale’yi anlamak için Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitleri” şiirini anlamak gerekir. İstiklal Marşını anlamadan, Çanakkale Zaferini anlamadan bizim milletimizi anlamamız mümkün olmaz ve bu memleket de alnı açık yaşamak da kolay olmaz. İstiklal Marşımızda da ifade edildiği gibi “Sen Şehit Oğlusun, İncitme, Yazıktır Atanı” dolaştığımız bu topraklar bedava kazanılmış topraklar değil. Bu zaferlerimizin kazanılmasında emeği geçen başta Büyük Atatürk olmak üzere şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum, zaferimiz kutlu olsun.”dedi

Şehitler Anıtında düzenlenen etkinlik Vali Orhan Alimoğlu ve protokol üyelerinin şehitliklere karanfil bırakması ile sona erdi.

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü anma programı 100. Yıl Kültür Merkezinde Cumhuriyet Anadolu Lisesinin hazırladığı etkinlikle devam etti. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen Çanakkale Şehitleri Oratoryosu izleyenlere duygusal anlar yaşatırken, öğrencilerin performansı ayakta alkışlandı. (İçerikler için Karabük Valiligi Resmi İnternet sitesinden yararlanılmıştır.)

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.