KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahilik ve Ahilik Kültürü Paneli Gerçekleştirildi

Ahilik ve Ahilik Kültürü Paneli Gerçekleştirildi

Ahilik kültürünü tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla Karabük Mesleki Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonunda Ahilik ve Ahilik Kültürü paneli gerçekleştirildi.

Programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Karabük İş Kurumu İl Müdürü Coşkun GÜVEN, Ticaret İl Müdürü Feridun KARATAŞ, Organize Sanayi Müdürü Alper Tolga SAKA, KOSGEB Karabük Müdürü Serhat SAYGIN, Şube Müdürlerimiz Erdal ÜNGÖREN ve Mehmet ÖZDEMİR ile basın mensupları, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ahmet ÇELEBİ'nin ardından konuşan İl Müdürümüz "Ahilik, 12. yüzyıldan beri süre gelen bir esnaf teşkilatıdır. Bizim kültürümüzden gelen bir meslek öğrenme ve öğretme sanatı, aynı zamanda da içinde ciddiyet, sevgi, saygı ve sahiplenme gibi ulvi değerler içeren bir değerler manzumesidir.

Ahilik, yani esnaf ve sanatkârımız, milletimizin temel dokusu, iskeleti ve omurgasıdır. Esnaf ve sanatkârımızın, ahilik anlayışıyla yetişmesi ve mesleğini sürdürmesi, bir toplum için huzur ve güven kaynağıdır.

Ahilik teşkilatı sıradan bir örgütlenme sistemi değildir. Sosyal hayatın düzenlenmesinden, iktisadi hayata kadar, millet olmanın tüm özelliklerini içinde barındıran, milletimize has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Günümüzde bu anlayış ticaret erbabıyla esnaf ve sanatkârlarımızla devam etmektedir. Ahilik, kendisi siftah yaptıysa bir sonraki müşteriyi komşusuna yöneltmektir, cömert ve mert olmaktır. Ahilik bizim kültürümüzdür, bize hastır ve 1000 yıldır çalışma yaşamında iyilik, dürüstlük ve doğruluk meziyetleriyle insanı esas alan kadim bir okul, ahlaki bir olgudur. Bu kültürün arka planında güçlü bir inanç sistemi, tarihsel örneklikler ve her daim iyinin yanında olma, kardeşini kendine tercih etme dediğimiz digergamlık şuuru vardır.

İşte bu panelin Karabük Mesleki Eğitim Merkezimizde olması da öğrencilerimizin hem işyerlerinde esnaf ve sanatkâr olarak yetişmeleri hem de burada örgün eğitim ya da açık öğretim yoluyla mesleki ve kültürel dersleri alıyor olmaları bakımından son derece önemlidir.

Bilindiği gibi Mesleki Eğitim Merkezlerimiz son yıllarda oldukça önemli değişim ve gelişim içine girmiştir. Sayın Bakanımızın açıkladıkları 2023 Eğitim Vizyonunda da mesleki eğitimin önemi özellikle vurgulanmış olup, Büyük ve Güçlü Türkiye'mizin imarında özellikle ara eleman dediğimiz meslek erbabının önemi yine üzerine basılarak vurgulanmıştır. Bu kurumlarımızdaki öğrencilerimiz hem çalışmakta, meslek öğrenmekte hatta Devletimiz hem öğrencimize hem de çalıştıran ustamıza da bu değere binaen bir miktarda kaynak aktarmaktadır. Hem de isterse diploma sahibi olup, bir üst öğretime devam etmektedir. Yani bizim azim kültürümüzde olduğu gibi gençlerimiz hem zanaat sahibi olacak hem de ilim ve kültür sahibi olacaktır. Hele Devletimizin yeni iş kuran gençlerimize sunduğu teşvikleri de düşündüğümüzde bu gerçekten büyük bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle,  kültür atlasımızın, dünya medeniyet tarihine armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını en samimi duygularla temenni ediyor, panelimizin Ahilik Kültürünün gençlerimiz tarafından tam manasıyla anlaşılması dileğiyle hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. " dedi.

Konuşmaların ardından Ahilik ve Ahilik Kültürü panelinde Mesleki Eğitim Merkezi Makine Alanı Öğretmeni Şenol BÜYÜKDOĞAN: "Ahilik Kültürü" , Ticaret İl Müdürü Ferudun KARATAŞ "Geçmişten Günümüze Ahilik", Oto Şen Sahibi Coşkun ŞEN "Çıraklıktan Ustalığa Bir Yaşam Öyküsü", Karabük İş Kurumu İl Müdürü Coşkun GÜVEN "Günümüz İş Piyasalarında Ahilik Kültürü" ve KOSGEB Karabük Müdürü Serhat SAYGIN "İş Piyasalarında İş Kurma Süreçleri ve Devlet Destekleri" konuları hakkında katılımcılara bilgi sundu.

15-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.