KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa'da "Hasta ve Yaşlı Bakımı Stajı" Belge Töreni Gerçekleştirildi

Avrupa'da

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü arasında işbirliği ile hazırlanan İlimiz Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğrencilerine yönelik Avrupa'da " Hasta ve Yaşlı Bakımı Stajı " Erasmus+ projesinin kapanış töreni Safranbolu'da düzenlenen program ile yapıldı.

Proje kapanış programına Valimiz Fuat GÜREL, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih ÜRKMEZER, kurum müdürleri, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

Avrupa Birliği'nin finanse ettiği  Erasmus Plus Projesi kapsamında gerçekleştirilen 3 aşamalı proje ile hasta ve yaşlı bakımı hizmetlerini daha da iyileştirme, hasta ve yaşlı bakımının önemi konusunda farkındalık oluşturma, sağlık alanında eğitim gören öğrencilerimizin mesleki ve dil eğitimlerini geliştirmeleri amaçlanıyor. " Hasta ve Yaşlı Bakımı Stajı " projesi kapsamında Prof. Dr. Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Safranbolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özel Akıllı Okul Karabük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf Hasta ve Yaşlı Bakımı Hizmetleri Bölümü öğrencileri Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde bulunan HHK Hausliche Humane Krrankenpflege Yaşlı Bakım Merkezindeki staj programını başarı ile tamamladılar.

Program İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet SARI'nın proje hakkında genel bilgilendirmenin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU yaptığı konuşmada: " 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı Milli Eğitim müdürlüğümüz olarak hem ulusal, hem de uluslararası projeler yönünden bereketli geçti diyebiliriz. Bu kapsamda bu yıl ulusal ajansımız tarafından kabul edilmiş 12 Avrupa Birliği Projesinin  uygulamasını gerçekleştirdik. Okullarımızdan 300'e yakın katılımcıyı Avrupa'nın çeşitli ülkelerini görmek, iyi uygulamaları ülkemize getirmek, benzer uygulamaları karşılaştırmak, öğrencilerimizin birikimlerini test etmelerine fırsat vermek, kendilerini tanımalarını sağlamak, farklı kültürleri tanımak, ülkemizi de, değerlerimizi de en iyi şekilde temsil etmek, önyargıları kırmak, öğrencilerimizin insan kaynağının bilginin, birikimin, deneyimin, önemini kavramalarını sağlamak, aynı zamanda, gezip, görmek amacıyla 13 farklı ülkeye göndermiş olduk. Bu kapsamda şehrimizin çocuklarına Avrupa Birliği fonlarından bu yıl aldığımız kaynak yaklaşık 2.500.000 Türk lirasıdır. Bu yıl uyguladığımız 8 adet BAKKA Projesi ile birlikte bu yıl aldığımız hibe desteği 4 Milyon Türk Lirasının üzerindedir. Müdürlük olarak birinci önceliğimiz öğrencilerimizin okul sıralarında daha fazla kurumu tanımaları, kurumların ne yaptığını bilmeleri ve kurumlararası işbirliği konusunda da farkındalık edinmeleridir. Bunu sağlayabilmek tüm kurumlarımız bizlere öğrenci ve öğretmenlerimize kapılarını sonuna kadar açmışlardır. Hami kurum projesi ile kurumlarımız ile okullarımıza eşleştirdik. İşte bugün kapanış programını yaptığımız Sağlık Müdürlüğümüz Hasta ve Yaşlı Bakım Stajı Projesinin yararlanıcıları yine bizim öğrencilerimiz olmuştur. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile bir BAKKA Projesi çalışması yaptık. Müdürlük binasına kurulan laboratuvar ve kütüphaneden yine sene boyunca öğrencilerimiz yararlanmışlardır. Yine Sağlık Müdürlüğümüz ile okullarımızda Beslenme Dostu Okul Ve Beyaz Bayrak Projelerini yürüttük. Üzerinde durduk, beraberce titiz bir çalışma gerçekleştirdik. Beslenme dostu okul sayımızı 13'ten 1 yıl içinde %500 artışla 73'e beyaz bayrak sahibi okul sayımızı da 95'ten 161'e çıkardık. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, Orman Müdürlüğümüz, il Özel idaremiz, Çalıma ve İş Kurumu Müdürlüğümüz, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğümüz, Meteoroloji Müdürlüğümüz, Kültür Ve Turizm Müdürlüğümüz bütün müdürlüklerimiz bizlere destek oldular. Senenin kapanışını da Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz işbirliği ile kurulan seramızda gerçekleştirdik. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında uygulanmak üzere Avrupa Birliği fonlarına yine 45 proje ile talip olduk. Bugünlerde sonuçları açıklanacak Karabük Artık Sıfır Atık, Gülümse Karabük Öğretmen Akademisi, Anne Baba Okulu... Yeni yılda da yine projelerle öğrencilerimize yeni ufuklar açmaya devam edeceğiz." dedi.

 

Farklı ülkelerdeki farklı uygulamaların sağlık sektöründe fikir ve uygulama zenginliği yaratacağını ifade eden Vali Fuat Gürel, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

02-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-201902-08-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.