KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Buruk Kutlandı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. Yıldönümü kutlamaları Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle buruk bir şekilde kutlandı.
Cumhuriyet Bayramı Buruk Kutlandı

 Sabah saatlerinde Vali Orhan ALİMOĞLU tarafından Valilik Makamında tebriklerin kabulü ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumunda devam etti. Maden faciası nedeniyle müzik gösterilerinin iptal edildiği tören Vali Orhan ALİMOĞLU, Garnizon Komutanı J.K.Albay Samit TOKMAK ve Belediye Başkan Yardımcısı Fatma DANIŞMAN’ın halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamaları ile başladı.

Törene Vali Orhan ALİMOĞLU ile birlikte Garnizon Komutanı J. K. Albay Samit TOKMAK, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma DANIŞMAN, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan ARSLAN, Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin UYSAL, Vali Yardımcıları Erkan ÇAPAR, Tarkan KESKİN ve Yunus KALAYCI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyfullah KAPLAN, TSO Başkanı Sedat NAMAL, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Mehmet UZUN, Daire Müdürleri, Askeri Personel, Vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kutlama mesajının okunması ile başlanan tören Vali Orhan Alimoğlu’nun konuşması ile devam etti.

Vali AlİMOĞLU “ Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş yıldönümüne düzen ve geleceğe güvenle ulaştık, hepimize kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında nüfusumuz 15 milyondan az idi. Bugün 75 milyondan fazla, birçok alanda iftihar edilecek gelişmeler mevcut. Çok gencimiz var, çok üniversitemiz, çok lisemiz var. Çok arabamız, çok apartmanımız var. Ama bahçeli evler yapmada ahenkli şiir gibi aileler kurmada zorlanıyoruz. Dünya dalgalı, fırtınalı bir memleket. Bu da özellikle, entelektüellerin, yöneticilerin reşit-mümeyyiz insanların daha donanımlı, daha fazla bilgi, görgü ve tecrübe ile mücehhez, daha müteyakkız daha dikkatli ve gayretli olmalarını kaçınılmaz kılıyor. Tarihi biraz merak edince, istiklal harbini yapanların, cumhuriyeti kuranların başta büyük Atatürk olmak üzere pek çoğunun engin bilgi, zengin kültür, sağlam idare ve karakter sahibi olduklarını öğreniyoruz. Bizde kendimizi Atatürk’ün nutkunu. Mehmet Akif’in Safahatını “Mübtelayı Gamı Alem” Fuzili’yi, Seyyah Fakir Evliya Çelebi’yi, Arnold Toynbiy’i hayran kılan Şair Baki’yi okuyup anlamak üzere test edebiliriz. Türk milleti tarih boyunca mazlumların hamisi ve darumelanı-sığınağı-barınağı olmuştur. Cumhuriyetimiz de bunu “Türkiye Cumhuriyeti Kimsesizlerin Kimsesidir” düsturu ilkesiyle, benimsemiş ve sürdürmüştür. Bilgi, mal ve hizmet üretimimizi artırmak zorundayız. Hürmetimizi ve muhabbetimizi ziyadeleştirmek zorundayız. Başkalarının ne yaptığı değil bizzat kendimizin ne yaptığını daima ve dikkatle murakabe-kontrol etmeliyiz. Bugün Cumhuriyetimizin 100. Yılı için hedeflerimiz var. Bunların gerçekleşmesi için azimle, kararla çalışmalıyız. Bir milletin kudreti, üretim gücü ve sahip olduğu yüksek insani değerlerle doğru orantılıdır. Ecdadımız tarih boyunca en uzun zaman ve en geniş coğrafyada, adil, muktedir ve zengin bir devlet-millet olarak bunu insanlığa göstermiştir, şimdi sıra bizdedir. Büyük Atatürk; “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır” diyor. Ülkemizin, milletimizin ve Karabük’lü hemşerilerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve gelişmesinde emeği olan başta Büyük Atatürk olmak üzere şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

             Vali Orhan ALİMOĞLU’nun konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu ve ilimizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Cumhuriyet Bayramı kutlama programı resmigeçit töreni ile sona erdi.

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.