KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 92.Yılı Törenlerle Kutlandı

Cumhuriyetimizin 92.Yılı Törenlerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 92. yıldönümü kutlamaları 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 11.45 te düzenlenen Tören Yürüyüşü ve 12.30 da gerçekleştirilen Çelenk Sunum Töreni ile başladı.

Köprübaşı Camii önünden başlayan yürüyüşe, Vali Orhan ALİMOĞLU, 23. Dönem TBMM Başkanı Mehmet Ali ŞAHİN, Karabük Milletvekili Osman KAHVECİ, Garnizon Komutanı J. Albay Cihan ULUKAYA, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih AĞCA, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik POLAT, Vali Yardımcıları Abdullah ACAR ve Yunus KALAYCI, İl Emniyet Müdürü Serhat TEZSEVER, İl Genel Meclis Başkanı Hasan YILDIRIM, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali KÖSE, KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur YILMAZ, daire müdürleri, Askeri Personel, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve üyeleri, KARDEMİR işçileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Belediye bandosu eşliğinde Ankara Caddesi, Albay Karaoğlanoğlu Caddesi ve Ömer Lütfi Özaytaç Caddesi güzergâhında gerçekleştirilen yürüyüş Atatürk Anıtında son buldu.

Vali Orhan ALİMOĞLU, Garnizon Komutanı J. Albay Cihan ULUKAYA ve Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile tören sona erdi.

29 Ekim 2015 Perşembe günü ise program Valilik Makamında Vali Orhan ALİMOĞLU, Garnizon Komutanı J. K. Albay Cihan ULUKAYA ve Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ tarafından tebriklerin kabulü ile başladı ve Karabük Kent Meydanında düzenlenen törenle devam etti.

Vali Orhan ALİMOĞLU, 23. Dönem TBMM Başkanı Mehmet Ali ŞAHİN, Garnizon Komutanı J. K. Albay Cihan ULUKAYA, Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ, il protokolü Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı törende Vali Orhan ALİMOĞLU, İl Garnizon Komutanı J.K. Albay Cihan ULUKAYA ve Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ, tören alanında bulunan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından tören Vali Orhan ALİMOĞLU’nun konuşmasıyla devam etti. Vali Orhan ALİMOĞLU konuşmasında;

Değerli Arkadaşlarım-Sevgili Gençler; Öncelikle hepinizi iyi dileklerle selâmlar Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ederim.

Dünya güzel bir yer. İnsanlar, insanlıkları eksilmez azalmaz ise muhteşem varlıklar. Dünyayı güzelleştiriyorlar. Ama her zaman böyle olmuyor. Sıkıntılı günler- aylar da oluyor.

Türk Milleti, Milattan sonraki 20. Yüzyılın yarısına hakikî-medeni vasfıyla damgasını vurmuş, örnek olmuş bir millettir. Ancak geçen yüzyılda düşülen sıkıntılar bir İstiklâl Harbi ve Cumhuriyetimizin kuruluşu ile neticelenmiştir. Bu zor günlerin romanlarını-hikâyelerini çok okuduk, dinledik.

Bugün Cumhuriyetimizin 92. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti her mânâsı ile büyük Türk Milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır.” diyor.

Değerli Arkadaşlarım Sevgili gençler. Bugün Cumhuriyetimizi yüceltme görevi-sırası-nöbeti bizlerdedir. İşlerimizi önem sırasına koyarak ve en önemlisinden başlayarak gerçekleştirirsek insanlığa örnek olmaya devam ederiz.

Bu hususta da birinci vazife çocuklarımızı iyi yetiştirmek. İlk-asıl ve devamlı görevli ise anne-babalar hatta büyük anne ve babalar. Bildiğini öğretecek, bilmediğini öğrenip-öğretecek. Buna dikkat edilirse işler kolay toparlanır. Herkes kendisine çeki düzen vermek zorunda kalır. Çocuğuna hocalık vazifesini yapmayanlar borçlu kalırlar diyor bilenler.

Milletin temeli aile ve onların teşkil ettiği mahalledir. Bunları sağlam tutmaya devam etmeliyiz.  Ahenkli-huzurlu, çekirdek değil meyveli dallı- yapraklı-gölgeli aileler ve onların mahallesi-şehri-ülkesi cennet gibi olur.

Temiz kazanmayı, isabetli harcamayı bilen, yardımlaşma-hediyeleşme zevkine sahip ecdadımızın, hakikî torunlarına yakışacak şekilde davranmalı yaşamalıyız.

Değerli arkadaşlarım

Bugün ülkemizde bazı sıkıntılarımız var. Bunlardan kısa sürede kurtulmak ümidimiz.  Bunun için “insaf ve merhamet, hürmet ve muhabbet, edeb ve ahlâk, hak ve adalet” dairesi içinde birlik olmamız gerekiyor. Buna muvaffak olmalıyız

Sözlerimi Atatürk’ün şu veciz sözleriyle tamamlamak istiyorum. ”Geçirdiğimiz buhranlı günlerin şerefli kahramanlarını hep beraber kutlayalım. Onlar arasında muharebe meydanlarında düşman silâhiyle göğüsleri delinmiş bahtiyarlar olduğu gibi yangınlarda, ateşlerde yakılmış bedbaht çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar vardır. Onlar arasında namuslarına tecavüz edilmiş, ebediyen ağlamağa mahkûm genç kızlar da vardır. Onlar arasında yurtlarını kaybetmiş aileler, evlâtlarını gömmüş analar vardır ve yine onlar arasında muharebedeki namus vazifesini şerefle yaparak bugün memleketlerine dönmüş gaziler vardır. Onlardan şehitlik şarabını içmiş olanların ruhlarına fatihalar sunalım.“  

Bu düşüncelerle Aziz Milletimizin- Karabüklü Hemşehrilerimizin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor. Devletimizin ebed müddet payidar olacağı inancıyla herkesi muhabbetle hürmetle selamlıyorum. ”dedi.

Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, bin metreden tören alanına paraşüt ile inen milli paraşütçü Mustafa KAVAK, Vali Orhan ALİMOĞLU´na Türk Bayrağı´nı teslim etti.

Tören Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren Şirinevler ilkokulu öğrencisi Irmak SOYSAL, TED Kaarabük Koleji Vakfı Özel Ortaokulu öğrencisi Ezel ALPAY, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi İpek Sena ÜK´ün şiirlerini, Karabük Atatürk Ortaokulu öğrencisi İrem ERDOĞAN ve 75.Yıl Karabük Anadolu Lisesi öğrencisi Eylül AYKUT´un kompozisyonlarını okumaları ile devam etti.

Safranbolu halk oyunları ekibi ve Karabük Üniversitesi halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından şiir, kompozisyon, resim ve spor dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören resmi geçit ile sona erdi.

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.