KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 95. Yılını Coşkuyla Kutladık

Cumhuriyetimizin 95. Yılını Coşkuyla Kutladık

Cumhuriyet´in 95. yıldönümü kutlamaları 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 13.00’te Atatürk Anıtına Çelenk Sunum Töreni ile başladı. Vali Kemal ÇEBER ve Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma DANIŞMAN tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile tören sona erdi. 

29 Ekim 2016 Cumartesi günü ise program Valilik Makamında Vali Kemal ÇEBER Karabük Milletvekilleri Cumhur ÜNAL, Niyazi GÜNEŞ, Hüseyin Avni AKSOY, Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ ve Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet PATLAK tarafından tebriklerin kabulü ile başladı ve Karabük Kent Meydanında düzenlenen törenle devam etti. 

Vali Kemal ÇEBER, AK Parti Milletvekilleri Cumhur ÜNAL ve Niyazi GÜNEŞ, CHP Milletvekili Hüseyin Avni AKSOY, Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet PATLAK, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa YAŞAR, Baro Başkanı Rıdvan ERDOĞAN, Vali Yardımcısı İsmail BAYATA, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet SÖZEN, kurum müdürleri, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, muhtarlar, KARDEMİR işçileri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı törende Vali Kemal ÇEBER ve Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ, tören alanında bulunan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından tören Vali Kemal ÇEBER’ in konuşmasıyla devam etti. Vali Kemal ÇEBER konuşmasında;

“Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı,  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bilindiği üzere; “CUMHURİYETİMİZ; 29 EKİM 1923 tarihinde bundan 95 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir.”  ifadeleriyle ilan edilmiştir.

O günden bu güne “CUMHURİYETİMİZ” aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren bir yönetim şekli olmuştur.

Değerli Karabüklüler,

Cumhuriyet erdemin, faziletin halk idaresinin hak ve hukukun ve medeniyetin adıdır. Bu idare sisteminde İnsan Hakları milli dayanışma ferdin ve toplumun huzur ve refahı azami şekilde sağlanabilmektedir. Cumhuriyetimizin ilanından bugüne kadar eğitimde, kültürde, ekonomide, alt yapı hizmetlerinde her sahada çok önemli gelişmeler kaydetmemize rağmen Cumhuriyetin korunması ve kollanmasında gençliğin bekçiliğine her zaman ihtiyacımız olacaktır.

Yaşadığımız bu kritik coğrafyadaki mevcut tüm olumsuzluklara rağmen;  ortak tarih, ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz sayesinde, bu topraklar üzerinde yaşayanlar, tasada ve kıvançta bir ve bütün olmada, ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğunu ortaya koymuş, dahası büyük bir Millet ve Devlet olmanın gereği ecdadı gibi milyonları aşan vatansız insanlara kucağını açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş, yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.

Kıymetli Öğretmenler;

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler, sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, tarih ve kültürüne, ailesine, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen ve yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi özellikle istiyoruz. Bunun yanında gençlerimizin zihinlerine yurttaşlık bilincini, ülkesine ve milletine karşı sorumluluk bilincini de yerleştirmeniz gerekir.

Sevgili Gençler;

Atatürk; Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Hem milli hem de evrensel kültürü öğrenmelisiniz. Ülkenize ve Milletinize karşı sorumluluklarını bilen,  istikbalimize yönelen, tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götürecek gençlik yetişmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder M. Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Büyük Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu törende, Karabük Üniversitesi öğrencileri ile Safranbolu Halk Dansları Gençlik ve Spor Kulübü tarafından halk oyunları gösterisi düzenlendi.  

Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin akabinde program Tören Geçişi ile sona erdi.

30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.