KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kurumu Müdürleri Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Eğitim Kurumu Müdürleri Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

2019-2020 eğitim öğretim yılı Eğitim Kurumu Müdürler Kurulu toplantısı Valimiz Sayın Fuat GÜREL Başkanlığında gerçekleştirildi.

03.09.2019 Salı günü saat 14.00' te Karabük Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Toplantı gerçekleştirilen toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Müdürlüğümüz Yöneticileri ile Merkez İlçe okul/kurum müdürleri katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüzün ardından okul müdürlerimize hitap eden Sayın Valimiz 2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlı olması dilekleri ile başladığı konuşmasında; " 2019 - 2020 Eğitim Öğretim yılımız hayırlı uğurlu olsun. Yaz boyunca okullarımızın eksiklerini takip ettiniz. Belirli bir aşamaya gelmiştir diye düşünüyorum. İnşallah güzel bir ortamda eğitim öğretim devam edecek.

"Sınavlarda ilimiz ilk 10'un içinde"

Yapılan sınavlarda Karabük ilimizin ilk 10'a girdiğini görüyoruz. İyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak daha iyiyi hedef almamız ve bununla ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz ile öğrencilerimizi motive ederek başarıyı daha yükseklere çıkaracağız. Karabük orta gelirli insanların yer aldığı bir şehir olması hasebiyle çocukların eğitimine önem veren velilerin olduğu bir bölge.

Çocuklarımızın sadece akademik başarısıyla ilgilenmiyoruz. Aynı zamanda çocuklarımızın iyi bir insan ve iyi bir birey olmasını istiyoruz. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetiştirmek bizim görevimiz. Aynı zamanda dünyaya da açık, dünyadaki gelişmeleri okuyabilen, yorumlayabilen, hoşgörülü bir insan yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı kendi değerlerimize göre yetiştireceğiz, aynı zamanda da  dünyadan kopuk olmayacak.   Çocuklarımızın düşünme kabiliyetini, sorgulama kabiliyetlerini arttırmamız gerekiyor. 

"Çocuklarımız en az bir spor dalı ile ilgilenmeli"

Okullarımızdaki sportif alt yapılarımız  ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün sportif alt yapısını birlikte  planlayacağız, birlikte çocuklarımıza kullandıracağız. Gönlümüzden her çocuğumuzun bir spor dalı ile ilgilenmesi geçiyor. Bunu hedef olarak ortaya koyacağız ve bu hedefe ulaşmak için de gayret sarf edeceğiz. İlimizdeki tüm okullarımızın Okul Sporlarına dâhil olmasını istiyorum. Bunlar sizlere külfet getirebilir ama çocuklarımız için yapacağımız her şey çok önemli ve değerli. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız arasında imzalanan protokoller ile spor alanlarının ortak kullanımı, Beden Eğitimi Öğretmenlerimiz ile Gençlik ve Spor il Müdürlüğü Antrenörlerinin beraber çalışması ile ilgili protokoller var. Kurumlarımız spor alt yapımızı beraber kullanıp çocuklarımıza iyi bir gelecek oluşturmamız, sağlıklı bir nesil yetiştirmemiz lazım. 

"Okula cep telefonu getiren öğrencilerin cep telefonlarını özel alanlarda muhafaza ediyorduk, aynı uygulama bu senede devam edecek"

Çağımızın hastalığı olan teknoloji bağımlılığının farkında değiliz ama bizleri bile kasıp kavuruyor. Zamanımızın büyük bir çoğunluğu telefonlarımızın başında geçiyor, telefonlar, bilgisayarlar, tabletler bizi esir almış durumda. Çocuklarımızı cep telefonlarından uzak tutmanın ya da onları başka yerlerde nasıl meşgul edebiliriz bu yöntemlere bakmamız gerekiyor. Telefondan, bilgisayardan ve televizyondan çocuklarımızı uzak tutmak için onlara uygun hobiler bulmamız lazım. Okullarımızda çocuklarımız için spor, folklor, edebiyat ve resim gibi alanlara yönlendirmemiz lazım. Hedefimiz her çocuğumuzun en az bir sosyal ya da spor etkinliği ile uğraşması olmalı. Geçen sene karar yayınlamıştık bu senede aynı karar tüm ilçelerimizde ve tüm okullarımızda geçerli. Çocuklarımız okula cep telefonu getirmeyecek, getiriyorsa da sabah ilk dersten önce telefonu teslim edecek ve akşam çıkışa kadar telefonunu okul içinde kullanmayacak. Bu konu çok önemli, çocuk ders esnasında öğretmenini dinlemiyor, telefonuyla ve başka şeylerle meşgul oluyor. Çocuklarımızın başarısının artmasında bunun da çok önemi var.

Okullarımız sizler için her ne kadar işyeri de olsa eviniz, hepinizin ikinci yuvası. Evimiz ne ise okullarımızın da temiz, güzel olması, dışarıdan bir veli veya başka bir vatandaşımız geldiğinde itici olmaması, burası nasıl bir okul dememesi gerekiyor. Okullarımız ne kadar temiz olursa çocuklarımız o kadar temiz bir ortamda eğitim görür. Daha sonra ki süreçte çocuklarımız da bir yerlere geldiğinde onlarda bulundukları ortamı temiz tutmaya özen gösterirler.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılımızın tüm Milli Eğitim camiamıza ve öğrencilerimize hayırlar getirmesini diliyorum. " dedi.

Konuşmasının ardından okul/kurum müdürlerinin taleplerini dinleyen Sayın Valimiz  toplantıdan ayrıldı.

Sayın Valimizin toplantıdan ayrılmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU yeni ders yılının hayırlı, sağlıklı ve sorunsuz tamamlanması temennisi ile başladığı konuşmasında, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, İletişim (Öğretmen, veli ve öğrenciler), Uyum (İdareci-İdareci, İdareci-Öğretmen, Öğretmen-Öğretmen), Toplantı ve Törenlere Katılım, İnisiyatif Kullanma, Okul Aile Birliği Faaliyetleri, Mesai Kavramı-Personel İzinleri, Sosyal Medya Kullanımı-Okul İnternet Sitelerinin Takibi, Resmi Yazışmalar, 2023 Eğitim Vizyonu ışığında Okul Gelişiminin İzlenmesi ve Kayıt Altına Alınması, Zümre ve Kurul Toplantıları, Ders Denetimleri, Ders Dışı Eğitim Çalışmaları-Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK), Tasarım ve Beceri Atölyeleri, Rehberlik Faaliyetleri, Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetler ve Toplum Hizmeti Çalışmaları, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Çalışmaları, Haftalık Kazanım Testleri, TÜBİTAK, BAKKA ve AB Projeleri, Düzenlenecek Faaliyetlere İlişkin İzinler (STK, Kamu Kurum/Kuruluş vb.), Hobi Bahçesi ve Hayvan Bakımı, Bakım-Onarım Çalışmaları, Döner Sermaye İşletmelerinin Kurulması, İş Güvenliği ve Sağlığı Çalışmaları, Karabük Artık Sıfır Atık Projesi, Okul Sağlığı Çalışmaları ve Okul Kantinleri, Okul Servis Araçlarının Takibi ve Taşımalı Eğitim Öğrenci Yemeği konularına değindi. 

Okul/kurum müdürlerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen İl Müdürümüz, çözüm konusunda gerekli çalışmaların en kısa sürede yapılacağını bildirdi. 

İl Müdürümüzün konuşmalarının ardından Müdürlüğümüz yöneticileri uhdesinde bulunan konulara ilişkin bilgilendirmede bulundu.

03-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-201903-09-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.