KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayırsever Abdurrahman YERLİKAYA´dan Karabük Eğitimine Büyük Destek

Bu Bina Artık "Safranbolu Abdurrahman Yerlikaya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi"
Hayırsever Abdurrahman YERLİKAYA´dan Karabük Eğitimine Büyük Destek

Nisan 2016 tarihinde (bugün) Karabük Valiliği Toplantı Salonu anlamlı bir oturuma sahne oldu.

Müdürlüğümüz ile Hayırsever Abdurrahman Yerlikaya arasındaki görüşmeler neticesinde Safranbolu Kırkille Mahallesinde 3961 m²’lik gayri menkul ile üzerindeki 676 m² taban alanına sahip 1 bodrum, 1 zemin, 3 kat ve çatı katından müteşekkil; 96 oda, spor salonu, kantin ve mutfaktan oluşan eğitim külliyesi bugün imzalanan protokolle eğitim tesis alanı olarak kullanılmak kaydıyla Müdürlüğümüze devredildi.

Valiliğimizdeki imza törenine Sayın Valimizin beraberinde Hayırsever Abdurrahman Yerlikaya, İl Müdürümüz Ali Köse, İl Defterdarımız Osman Kocaş, İl Emniyet Müdürümüz Dr. Serhat Tezsever, Millî Emlak Müdürü Mustafa İribaş, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Nevzat Akbaş ile basın mensupları katıldı.

Hayırsever Abdurrahman Yerlikaya, İl Müdürümüz Ali Köse ve Valimiz Sayın Orhan Alimoğlu´nun birlikte imzaladığı Gayrimenkul Devir Protokolü töreninde açıklama yapan İl Müdürümüz “Bu salon her zaman çok önemli etkinliklere sahne olan çok özel çalışmaların gerçekleştiği bir salon. Bugünkü toplanma amacı daha bir anlamlı, daha bir farklı. Bugün burada aslen Karabük Eflani doğumlu hayırseverimiz Abdurrahman Yerlikaya Beyefendi Amcamızın bize eğitim tesis alanı olarak kullanılmak kaydıyla yaklaşık 4000 m²’lik  bir araziyi üzerindeki bina ile birlikte; ki bu bina altı katlı bir bodrum, bir zemin, 3 kat ve bir çatı katından ibaret olan ve yaklaşık değeri 8 Milyon TL civarında bir bina.  Bağışlanacak binadan kısaca bahsetmek gerekirse; Safranbolu Kırkille mevkiinde 236 ada 4 numaralı parselde taban alanı 676 m², toplam inşaat alanı 3234 m², açık alanı 3285 m² olan bir bina. Binada halen 1 mutfak, 1 kantin, 1 spor salonu ayrıca 96 adet oda bulunmaktadır.  Binada yaptığımız hesaplamayla 24 derslikli bir Anadolu İmam Hatip Lisesi (derslik sayısı belki farklılaşabilir) açmayı planlıyoruz. Pansiyonlu ve pansiyonu kendi bünyesinde olan bir okul olarak değerlendireceğiz. Bina bize halen yurt olarak kullanıldığı için konaklayan öğrenciler ayrıldıktan sonra 01.07.2016 tarihinde hayırseverimiz tarafından teslim edilecek ve gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra da bu yıl Eylül ayında yeni ders yılının başlangıcı ile beraber bu okulumuzu da eğitim öğretime açmış olacağız. Bu hususları ve diğer ayrıntıları protokolümüzde belirttik. Bu eğitim kurumunu böyle bir büyük hayırla ilimize kazandıran Abdurrahman Yerlikaya Beyefendi’ ye ve Yerlikaya ailesine eğitim camiamız ve şahsım adına şükranlarımızı arz ediyorum. Kendisinden Allah razı olsun diyorum.” dedi.

İl Müdürümüzden sonra söz alan Hayırsever Abdurrahman Yerlikaya: “Vali bey, biz bu hayır işine 20 sene önce niyetlenmiştik, bugüne nasipmiş. Bu işi yaparken hiç tereddüt etmedik. Canı gönülden ve isteyerek evlatlarımızla beraber çok sevdiğimiz eğitime vakfetmeyi düşündük. Müdür beyimizden de Allah razı olsun. Teklifimizi geri çevirmedi. Gördüğünüz gibi bugün inşallah imzaları atacağız sizlere bina ve arsasını teslim edeceğiz. Diyeceğimiz bundan ibaret. Tabi geçmişte çok değişik sıkıntılar yaşadık. Başlarken de biz bu binayı okul olarak başlatmıştık. Sonra orada kızlara yani üniversite öğrencilerine hizmet vermek için okulu yurda çevirdik. Sınıfları ortadan bölmüştük, şu anda çok büyük bir zorluğu yok. Bu bölmüş olduğumuz duvarları kaldırarak eski haline getireceğiz ve Millî Eğitim Müdürlüğüne de devretmiş olacağız inşallah. Çok teşekkür ediyorum size.” dedi.

Hayırsever Abdurrahman Yerlikaya’dan sonra Valimiz Sayın Orhan Alimoğlu: “Abdurrahman Bey, dürüst çalışmış ve temiz kazanmış; ömrünü değerlendirmiş bir hayırsever vatandaşımız. Gördüğünüz gibi Safranbolu’da güzel bir binasını da güzel bir işe tahsis etmeyi kabul etti.  Zaten baştan beri de kendisi eğitim işleri yani insan yetiştirme işinin önemini anlamış bir insan. Şimdi bizim milletimiz biliyorsunuz ilk önce gittiği yere bir hamam yaparmış önce temiz olacak, arkasından mektep yapar diğerlerini ondan sonra. Çünkü eğitim olmadan insanlar lazım olanı öğrenmeden daha güzel işleri yapamaz, anlayamaz. Abdurrahman Bey bu işi iyi anlamış, yani eğitim işini, insan yetiştirme işinin önemini kavramış bir insan. İnşallah bir bakıma vakfetmiş gibi olacak bunu. Kendisi için de kültürümüzde sadaka-i cariye dediğimiz değer, devamlı gelir temin edecek, aynı zamanda kendisine dünya ahirette gelir olacak. Millî Eğitim Müdürümüzün de ifade ettiği gibi binada yatılı kız lisesi açacağız inşallah. Kız erkek hepimizin, gençlerimizin iyi yetişmesi lazım. İyi yetiştirirsek her iş kolaydır. Ben kendisine Abdurrahman Bey’e ve ailesine çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımızı sunuyorum. Keza vesile olan, takip eden Millî Eğitim Müdürümüze ve  diğer bizimle birlikte olan arkadaşlarımıza; Defterdarımıza, Emniyet Müdürümüze, herkese teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı uğurlu olur ve Abdurrahman Bey’in niyetine uygun şekilde biz burada çalışma yapar, hizmet veririz. Herkes için hayırlı olur inşallah. Allah hayırlı uğurlu etsin.” dedi. 

Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Karabük eğitim camiamız adına hayırseverimiz Abdurrahman Yerlikaya Beyefendi’nin şahsında tüm Yerlikaya ailesine şükranlarımızı iletiyor, bu eğitim kurumunun İlimize hayırlı olmasını diliyoruz.

20-04-201621-04-201621-04-201620-04-201621-04-201620-04-2016

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.