KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Gerçekleştirildi

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında millî eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlamak ve eğitim ve öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yöntem önerilerinde bulunmak üzere ilgi Millî Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği doğrultusunda oluşturulan İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Valimiz Sayın Fuat GÜREL'in başkanlığında gerçekleştirildi.

13.06.2019 Perşembe günü Merkez Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Sayın Fuat GÜREL, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun,  İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet UZUN ve yönetmelik gereğince komisyonun doğal üyesi olan kurum müdürleri,  Müdürlüğümüz yöneticileri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Müdür Yardımcısı Turgut ACARLI'nın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının Genel Değerlendirmesi, Güvenlik Tedbirleri, Okul Kantin ve Yemekhanelerinin Denetimi, Okul Kameraları ve Kent Güvenlik Yönetimi Sistemine Entegrasyonu, Öğrenci Davranışlarının Değerlendirilmesi (Disiplin Olayları, Devamsızlık ve Başarı Durumları), Okul Kayıt Alanları, Projeler (Karabük Artık Sıfır Atık Projesi, AB Projeleri, BAKKA Projeleri, TÜBİTAK Projeleri), Ölçme ve Değerlendirme Faaliyetleri, Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri, Özel Eğitim Öğrencilerine Yönelik Gerçekleştirilen Faaliyetler, Sosyal, Kültürel ve Sportif Çalışmalar konularında İl Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU tarafından komisyon üyelerine brifing verildi.

Karabük'ün eğitimde çok iyi yerde olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Fuat GÜREL yaptığı konuşmada "Bu başarıda emeği bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerimizi, okul idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi tebrik ediyorum. Bu toplantı danışma kurulu olunca bizde bu işin paydaşları olan çocuklarımıza da danışalım istedik, bu yüzden aramızda çocuklarımızda var. Karabük eğitim yönüyle Türkiye de sayılı illerden bir tanesi. Bunda bütün paydaşların çok büyük gayretleri var. Fiziki şartlar olarak fena durumda değiliz. Bir tane okulumuzda ikili eğitim devam ediyor, diğer tüm okullarımız tekli eğitim vermekte. Bakım ve onarımla ilgili ihtiyaçlarımız var onları hızlı bir şekilde takip ediyoruz ve bakım onarımları yapıyoruz. Okul aile birliklerimiz ve okul idarecilerimiz eksikleri tespit ediyor ve gideriyor. Öğretmen konusunda 1-2 branşta eksiklerimiz var, onlarda inşallah tamamlanır. Bütün illerde benzer sorunlar var, bu sorunlar bize özel sorunlar değil. Fiziki şartlar olarak daha önce çalıştığım yerlere kıyasla ilimiz çok daha iyi durumda. Okullar açılmadan bir müddet önce insanlar çocuklarını başarılı gördükleri okullara yerleştirmek için ikametgâh kaydırması konusunda çalışmalar içerisinde olduklarını biliyoruz. Tedbir almaya çalışıyoruz, aldığımız tedbirler bazen yetersiz kalabiliyor ama biz yine de tedbir almaya devam ediyoruz. Aslolan bütün okulların başarı seviyelerini birbirine yakınlaştırmak. Bunu da inşallah zaman içerisinde sağlarız diye düşünüyorum. Okul içerisinde idarecilerimizin çok büyük gayretleri var, okul dışında da hem İl Emniyet Müdürlüğümüz hem de İl Jandarma Komutanlığımız tarafından bir kısım tedbirler alınıyor. Geçen sene bir proje yapıldı ve İŞKUR vasıtası ile okullara güvenlik görevlisi yerleştirildi. İnşallah önümüzdeki sene de bu uygulama devam edecek. Temizlik konusu da İŞKUR vasıtası ile çözüldü, inşallah önümüzdeki yılda devam eder. İhtiyaçlarımızı gidermek adına gayret içerisindeyiz. Bu gayretler de kendisini başarı olarak göstermekte. Göreve başladığımda çocuklarımızın dikkatini dağıtan cep telefonlarının kullanılmaması ya da okula götürülmemesi adına bir genelge yayınladık. Telefon getirmek zorunda olan öğrenciler için de okullarımızda idareler tarafından bir kısım çalışmalar yapıldı. Bütün öğrencilerin bir faaliyet ile iştigal etmesini istiyoruz. Çünkü çocuklarımız televizyon, bilgisayar ve telefonla çok fazla vakit geçiriyor. Maalesef çocuklarımızın dışarı çıkmak konusunda biraz sorunları var. Düzenlenen faaliyetlerle çocuklarımız hobiler ediniyor. Hem dışarı çıkıyor hem de sosyalleşiyor. Bu konular öğretmenlerimizin ve okul idarecilerimizin üzerinde durması gereken konular. Her çocuğu bir etkinliğin içerisine sokmalıyız, hem sosyalleşmesini sağlamak hem de geleceğe iyi bir şekilde yetişmesini sağlamamız gerekiyor. Bu toplantımız danışma kurulu olduğu için biraz da sizleri dinlemek istiyoruz, sizlerin söyleyecekleri bizim için çok önemli. Katılımlarınızdan hepinize teşekkür ederim."diye konuştu.

Katılımcıların görüşlerini paylaştığı ve sorularının cevaplandırıldığı toplantı, yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.