KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali KÖSE´nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali KÖSE 3 Arayık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı
İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali KÖSE´nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

1992 yılından beri 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün vesilesiyle engellilerin toplumsal hayata katılımı ve problemlerinin çözümü konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır; ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir. 

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesinde bireylerin ortak sorumluluk yüklenmeleri oldukça önemlidir. Bu sorumluluk engelli bireylerin sorunlarının çözümü ve sosyalleşmelerinin arttırılması açısından vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılığını arttırılması ile başarıya ulaşacaktır. Ülkemizin en önemli gereklerinden biri de hiç kuşkusuz engelli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi önemli hizmetlerden yararlanmalarını ve bu haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

Fiziksel veya zihinsel bir engelliliğin yol açtığı mahrumiyet ve sorunların en aza indirilmesi, her şeyden önce insani bir sorumluluktur. Bu sorunlara çözüm üretmek sosyal bir devlet olmanın bilinci yanında, ister doğuştan isterse sonradan olsun, engellilere sunulan imkan ve hizmetler, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla birlikte; bir ülkedeki insana verilen değer ve önemin en belirgin göstergelerindendir.

Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını, her normal insanın bir engelli adayı olduğunu ve bir gün bizim de engelli olabileceğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız. 

Bugün yapılan etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını ve engellilerimizle diğer vatandaşlarımızın kaynaşmalarına fırsat oluşturmasını temenni ederek, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

 

                                                                                                                          Ali KÖSE

                                                                                                                   İl Millî Eğitim Müdürü

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.