KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz İkili Öğretimden Normal Öğretime Geçiş Planlaması Ve Yıkım Kararı Verilen Okullara İlişkin Basın Açıklaması Yaptı

İkili eğitim kaldırılacak, binası yıkılacak okullarımız mağdur olmayacak.
İl Müdürümüz İkili Öğretimden Normal Öğretime Geçiş Planlaması Ve Yıkım Kararı Verilen Okullara İlişkin Basın Açıklaması Yaptı

İl Müdürümüz Ali KÖSE ikili öğretimden normal öğretime geçiş planlaması ve yıkım kararı verilen okullara ilişkin basın açıklaması yaptı. İl Müdürümüz basına yaptığı açıklamada “65. Hükümet Programı, 10. Kalkınma Planı ve MEB Stratejik Plan Hedefleri gereği ilimizde ikili eğitim yapan okul bırakılmaması için 2015-2016 eğitim öğretim yılında bir eylem planı yaptık. Bu plân çerçevesinde Sayın Valimizin Milletvekillerimizin ve ilimiz ilgililerinin de destekleriyle 2016-2017 ders yılı başında Merkez Atatürk Ortaokulunu, 2017-2018 ders yılı başından itibaren de Merkez Demir Çelik İlkokulunu, Merkez Anayasa İlkokulunu, Anayasa Ortaokulunu ve yine Merkez Şehit Metin Arslan İlkokulunu normal öğretime geçirmeyi, ikili eğitim yapılan okul bırakmamayı planladık.

Bu planlamaları yaparken gerekli yönetici istişarelerini, müfettiş incelemelerini yaptırdık. Okul müdürlüklerimizce Okul Aile Birliği Yöneticileri ile de istişare edilmesini sağlayarak; Demir Çelik İlkokuluna tadilat ile yapılan 3 ek derslik ile Demir Çelik İlkokulunun, 75. Yıl Anadolu Lisemizin boş olan bir katı tahsis edilerek Anayasa İlkokulu ve Anayasa Ortaokulunun bu ders yılı başı itibarıyla normal öğretime geçişleri sağlanmış olacaktır. Ancak Şehit Metin Arslan İlkokulu binasının yıkım kararı üzerine bu okul Şirinevler İlkokuluna taşınacağından sadece bu iki okulumuzda zorunlu olarak ikili eğitim yapılacaktır.

Ancak Karabük İlinin bu hayati önemi haiz eğitim probleminin çözümü sürecinde de veli tepkileri ile karşılaşmaktayız. Karabük gibi eğitimde marka il olma iddiasındaki bir ilde ikili eğitim yapılıyor olması kabul edilemez bir eksikliktir. Ne pahasına olursa olsun el ele verip bu olumsuzluğu gidermek için kolları sıvadık. Yönetim ekibim ile bu konudaki pürüzleri ve yanlış anlamaları gidermeye çalışıyoruz. Öyle ki her velinin farklı düşüncesi olabiliyor, veliler kendi aralarında hemfikir olamıyor. Bugün ayrı yarın ayrı istek gelebiliyor.

Farklı okulların atıl kapasitelerini kullanırken okulların birbirini olumsuz etkilememesi için gerekli her türlü önlemi alıyoruz. Örnek vermek gerekirse 75. Yıl Anadolu Lisesinin normal öğretime geçiş için Anayasa Ortaokulu 5. ve 6. sınıflarınca kullanılacak katına ayrı merdivenden çıkılması sağlanmış, koridorlar bölünüp ayrılarak bağımsız hale getirilmiş, ayrı kapıdan ayrı bahçeye girip çıkmaları sağlanmış, öğrencilerin kantini kullanma vakitlerinin bile çakışmamasına özen gösterilmiş; trafik ekiplerince yol güvenliklerinin sağlanması için gerekli istişare ve planlamalar yapılmıştır.

Sayın velilerimizden çocuklarının geleceği için alınan bu hayati önemi haiz kararları desteklemelerini bekliyoruz. Çünkü ikili eğitim, eğitim öğretim kalitesini düşüren sebeplerin başında yer alıyor.

İkili eğitimin öğrenci eğitim kalitesine etkisi ile ilgili de “İkili eğitimde teneffüsler kısa olduğu için öğrenciler ihtiyaçlarını gereği şekilde karşılayamadan zil çalıyor. Arkadaşları ile konuşmasına, oyun oynamasına vakit kalmıyor. Çocuklar servislerde uyuyor. Öğretmenleri ile teneffüste iletişimleri için vakit kalmıyor. Kulüp, toplum hizmeti çalışmaları ile DYK kursları yapılamıyor. Öğlenci öğrenciler kış mevsiminde yatsı sonrası okuldan çıkıyor. Veliler her gün endişe içinde çocuklarını bekliyor. Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu olumsuzluklara seyirci kalacaksak burada ne işimiz var. Bir tarafta okul binasının yarısı boş dururken yanındaki okulda ikili eğitim yapılmış olmasının izahı olabilir mi? Bunun müsebbibi kim olacak. Veliyi doğru yönlendirme, teşvik etme bizim asli görevimiz. Çok geç kaldık. Karabük gibi bir ilde ta baştan buna müsaade etmemeli, seyirci kalmamalıydık. Ama inşallah el birliği ile bu olumsuzluğu gidereceğiz.” dedi.

İl Müdürümüz devamla “Yenişehir Mahallemizdeki Atatürk Ortaokulumuzu geçen yıl normal öğretime geçirdik. Yapılan ilk TEOG sınavlarında beklenenden yüksek bir başarı artışı oldu. Okulda sosyal kültürel faaliyetler, kulüp çalışmaları arttı. Çocuk uykusunu alıyor, okula zinde geliyor. Geç kalma olayı yok, tüm sınıflar için destekleme yetiştirme kursları açılabiliyor, okul gerçek okul hüviyetini kazandı.” dedi. 

İl Müdürümüz yaptığı açıklamada okul bölgesi dışından öğrenci kayıt edilmemesi konusunda iki yıldır çok büyük hassasiyet gösterildiğine değinerek “Tüm okullarımız birinci sınıf okuldur. Biz tüm okullarımızı her alanda birbiri ile yarışır duruma getirmek istiyoruz. Okul bölgesi dışından öğrenci kaydı yapılmaması yaklaşımımızı Valimiz, milletvekillerimiz, siyasilerimiz, mahalle muhtarlarımız, eğitim sendikaları, kanaat önderleri desteklediler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan dönüşümüz olmayacak. Bu çocukların ve bu okulların her biri bizim için ayrı ayrı önemlidir. Birine reva görmediğimizi diğerine de reva göremeyiz.” dedi.

Deprem tahkiki sonucu Bakanlığımızca yıkımına karar verilen okul binalarımız ve yerleştirilecekleri okul binaları ile de açıklama yapan İl Müdürümüz “Merkez okullarımızdan yıkım kararı verilen Aydınlıkevler Ortaokulumuzun Şehit Alican Öztürk İmam Hatip Ortaokuluna, Gazi Mustafa Kemal İlkokulunun yıkılacak binasındaki derslikler Kâzım Karabekir İmam Hatip Ortaokuluna, Şehit Metin Arslan İlkokulu Şirinevler İlkokuluna ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi binasına taşınarak bu okul binalarında 2017-2018 ders yılı başından itibaren eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeye başlayacaklardır.

Bu okullarımızdan Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrenci velilerinin Valiliğimize müracaatları üzerine konuya ilişkin incelemeler sürmekte olup tamamlandığında konu Valiliğimiz ile istişare edilerek varılan nihai sonuç ilgililere bildirilecektir.

Okullarımızın yerleştirilecekleri okullar belirlenirken okulların türleri, yakınlıkları, birbirini etkileme durumları, atıl kapasiteleri, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı, güvenlik ve ulaşım durumları gibi hususlar gözetilerek en optimal sonucun alınmasına ve olumsuzluk gibi görünen bu durumu avantaja dönüştürmeye azami özen gösterilmiştir. Değerli velilerimizin çeşitli söylentilere itibar etmeyip okul yönetimlerimizden ve müdürlüğümüzden sağlıklı bilgi almalarını özellikle rica ediyorum.” dedi.

13-09-201713-09-2017

 

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.