KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlkokul Müdürleri Dönem Sonu İstişare Toplantısı Yapıldı.

İlkokul Müdürleri Dönem Sonu İstişare Toplantısı Yapıldı.

İlimiz Merkez İlçe İlkokul Müdürleri ile 06 Ocak 2017 Cuma günü saat 14.30 da Merkez Öğretmen Evi ve ASO da 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı 1. Kanaat dönemi sonu istişare toplantısı yapıldı.

28 İlkokul müdürünün katıldığı toplantıya İl Müdürümüz Ali KÖSE, beraberinde Müdür Yardımcısı Erdal ÜNGÖREN, Şube Müdürleri Muhammet Nuri ATASEVEN, Nevzat AKBAŞ ve Hasan GÜMÜŞ’ün katıldığı toplantıda toplantı açılışını yapıp Valimiz Sayın Mehmet Aktaş’ın selam ve başarı dileklerini ilettikten sonra sorumluluklarında sürdürülen İl Millî Eğitim projelerine yönelik bilgilendirme ve okul etkinlikleri ile ilgili açıklamalarda bulunmak üzere Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürlerine söz verdi. Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal ÜNGÖREN “Tut Elimden Anla Beni” adlı proje, Şube Müdürü Hasan Gümüş “Bilinçli İnternet, Güvenli Gelecek” adlı proje, Şube Müdürü Nevzat AKBAŞ “Değerimiz Değerlerimiz” adlı proje ve Şube Müdürü Muhammet Nuri ATASEVEN “Okuyarak Yaşıyorum” adlı proje ile ilgili açıklamalarda bulunarak okulların belirlediği proje etkinlikleri, amaca uygun etkinlik örnekleri ve yöntemleri ile ilgili açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalar sonrasında toplantıya Temel Eğitim Şube Müdürü  Muhammet Nuri ATASEVEN ile devam edildi. Şube Müdürü Muhammet Nuri ATASEVEN,  MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilkokullara yönelik maddeleri, bakanlık emirleri ve bölümünün okullara duyuruları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Okul müdürlerinin açıklamalarına yönelik sorularını cevaplandırdı.          

Toplantıda İl Müdürümüz okul yöneticilerine: “ Bir benzetme yapmak gerekirse biz burada bulunanlar sahibi millet olan, devlet olan; geleceğimizi inşa eden büyük bir bir firmanın taşra sorumlularındanız. Bu firmada hata yapma, zarar etme, müşteri memnuniyetsizliğine sebep olma lüksümüz yok. Bu firmanın defolu ürünü insan, sebebi olduğumuz  her defolu imalat millete, devlete yük ve potansiyel tehlike. Bu hassas görevin vebalini, sorumluluğunu varın siz düşünün. Siz bu imalatın en kritik bölümündesiniz. Siz temelsiniz, adı üzerinde “temel eğitim”, verimsiz, eksik bir ilkokul eğitimi devamı eğitimleri de olumsuz yönde etkiler. En evvela ilkokullarımızla iddialı olmamız lazım. Sizinle iddialı olamazsak ortaokullarımızla, liselerimizle de iddialı olamayız. Karabük olarak eğitimdeki başarımızı koruyamayız.” sözleri ile konuşmasına başladı.

İl Müdürümüz konuşmasının devamında: Karabük’teki öğrenci-öğretmen merkezli eğitim uygulamalarına değinerek “ Temel ilkemiz öğrenci merkezli, öğretmen merkezli eğitimdir. Öğretmenlerimizi ve gözbebeğimiz öğrencilerimizi sabırla dinleyelim. Anlayalım, acele karar vermeyelim. Okulda Demokrasi eğitimi çalışmalarını bizzat takip edelim. Okul öğrenci temsilcilerini haftalık aylık periyotlarla toplayalım. Onlarla okulu, eğitim- öğretim faaliyetlerini konuşalım, onlara değer verelim. Girişimlerinde önlerini açalım cesaretlendirelim. Hz. Peygamberimizin ‘İnsanlar babalarından ziyade zamanlarına benzer’ mübarek sözleri ile de vurgulandığı gibi onları zamanlarına, ortamlarına göre değerlendirelim, anlamaya çalışalım. Anlayamazsak onlara faydalı olamayız.  Öğretmenlerimizle her fırsatta bir araya gelelim, okulu, çalışmalarını ve etkinliklerini  istişare edelim. Öğretmenler kurullarını önemseyelim. Okulla ilgili kararlarda tüm öğretmenlerin fikrini alalım ve değerlendirelim. Gayretli, verimli, idealist öğretmenleri görelim. Kendilerini takip ettiğimizi hissettirelim.” İl Müdürümüz sözlerine devamla: Öğretim programlarının okul yöneticileri tarafından mutlaka incelenmesi, öğrenciye hayallerini gerçekleştirme fırsatı veren, okulu sevdiren, manevra alanı tanıyan bir mevzuat olan ‘MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ nin aktif olarak kullanılması, Yarışma duyurularının titizlikle yapılması, sınıf öğretmenlerimizin öğrencileri yarışmalara teşvik etmesi, ‘15 Temmuz ruhu’ nu düşündürmeye yönelik olarak düzenlenen ve yarışma şartnameleri gönderilen ‘Karabük Meydanında bir Temmuz Gecesi’ konulu yarışmaya ilkokullarımızdan da azami katılım sağlanması konularına değindi.

 İl Müdürümüz okullarımızın  2016-2017 eğitim öğretim yılı 1. yarıyıl değerlendirme toplantılarında: Eğitim öğretim faaliyetlerinin seyri,  anma ve kutlama faaliyetleri, sosyal, kültürel, etkinlikler, toplum hizmeti çalışmaları yönünden değerlendirme konularının özellikle irdelenmesini istedi. Kkarnelere sınıf öğretmenlerince yazılan  yorum ve tavsiyelerin okul müdürlerince  takip edilmesi, okul servisi ve taşımalı eğitim araçlarının, karlı günlerde okul girişlerinin, öğrenci yemeklerinin, okul kantininin takibi, öğrenci devamsızlıklarının saatlik olarak velilere bildirilmesi, yazışmalarının gününde yapılması, okulun görsel dilinin kullanılması konularına değindi.                                    

İl Müdürümüz ayrıca: Velilerle sürtüşme, çatışma yaşanmaması için önlem alınması, okul web sayfalarının takip edilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi (eksiği olan okullar belirlenerek bildirildi). Okul yöneticilerin planlı olması, çok çalışması ve rutine esir olmaması, Okul aile birliği toplantılarına okul çevresindeki muhtar, emekli bürokrat, sanatçı, akademisyen ve bilge insanın davet edilmesi, okula katkılarının sağlanması, karlı, riskli günler okula personelden de önce gelerek gerekli kontrolleri yapması, yöneticilerin kendini ve maiyetini yetiştirme gayreti içinde olması, takip etmesi, teşvik etmesi, okulların il’e ve ülkeye güzel örnek teşkil edecek çalışmalar yapması, projeler geliştirmesi, personelin üzüntü ve sevinçlerine ortak olunması, kurum kimliği oluşturma gayreti içinde olunması, kurul toplantılarına dikkat edilmesi, rutin tekrarı tuzağına düşülmemesi konularına değinerek örnekler gösterdi, açıklamalar yaptı. İl Müdürümüz sözünü bitirirken “Şunu da vurgulamam lazım 1. sınıf öğretmenlerimiz çocuklarımızı bir ay iki ay önce okur yazar yapma derdine düşmesinler. Bu, kendi mecrasında çocukları hırpalamadan, sıkboğaz etmeden de gerçekleşecektir. Öğretmenlerimiz, farkında olmadan çocuklarımızın okuldan soğumasına, okul isteksizliğine sebep olmuş olabilirler. İlkokullarda tasamız değer kazandırma, pekiştirme yönünde olmalıdır. Öğretmenlerimiz bu yönlü başarıları ile ve gerçekleşen güzel davranış örnekleri ile övünmelidir. Öğretmenlerimizin moralini yükseltelim. İşlerini şevkle yapmalarına katkı sağlayalım. Özel günlerinde jestler yapalım. Ortaokul Müdürlerimize de söylediğim gibi ‘kim ne derse desin okul, ilçe, il biz yöneticilere göre şekillenir. Bozulma, yozlaşma, tembellik, duyarsızlık, neme lazımcılık veya bunların zıttı mükemmel tablo bizimle başlar, bizimle devam eder, işe kendimizden başlamalıyız.’  Hepinize güveniyorum, elinizden gelenin en iyisini yapmak için gayret göstereceğinize inanıyorum. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

07-01-201707-01-201707-01-201707-01-2017

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.