KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşının Kabulünün 94. Yılı Kutlandı

12 Mart 1921 yılında kabul edilen ve  94. yılını kutladığımız “İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İstiklal Marşının Kabulünün 94. Yılı Kutlandı

100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Valimiz Sayın Orhan ALİMOĞLU, Garnizon Komutanı J.K.Albay Sayın Samit TOKMAK, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ahmet Fatih AĞCA, Karabük Üniversitesi Rektör V. Sayın Ali GÜNEŞ, Vali Yardımcısı Sayın Tarkan KESKİN, İl Emniyet Müdürü Sayın Serhat TEZSEVER, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali KÖSE, TSO Başkanı Sayın Tuncay ÖZCAN, Türkiye Emekliler Derneği Karabük Şube Başkanı Sayın Celal BULUT, Daire Müdürleri, Okul Yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali KÖSE “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren kilometre taşı diyebileceğimiz önemli olaylar ve bazı değerli şahsiyetler vardır. Genç neslin geleceğe güvenle bakabilmesi, iyi bir şekilde yetişmesi için bunların unutulmaması gerekir. İstiklal Marşımızı anlayabilmek için Mehmet Akif’i tanımak, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı milli mücadele ruhunu algılayabilmek ve o ruhu hakkıyla hissetmek gerekir. Bayrağımız ve O’nun ruhunu ebedileştiren İstiklal Marşımız ölümsüz değerlerimizdendir. İstiklal Savaşı Milletimizin ölüm kalım savaşıdır. Böyle dönemlerde, varlık yokluk anlarında milletler kendilerini yaşatan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramlar, milletlerin zor günlerinde daha belirgin bir şekilde hissedilir. Bu değerlerin önemi ve idraki içindeki uluslar, onlar olmadan ayakta kalmanın mümkün olmayacağını bilirler ve bunlar uğruna ölümü bile göze alırlar” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali KÖSE’nin konuşmasının ardından "İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın Orhan ALİMOĞLU tarafından verildi. Öğrencilere ödüllerini takdim eden Valimiz Sayın Orhan ALİMOĞLU yeni yetişen nesillere böyle şeylerin iyi öğretilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yarışmalarda ödül alan öğrencilerimizin İstiklal Marşı’nı anlamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Bizim marşımızın her bir mısraında 41 tane öğüt vardır. Bunların hepsi bize ömür lazım olacak öğütlerdir. Okuyup geçmeyelim, gönlümüze hafızamıza kaydedelim" dedi.

Kompozisyon yarışmasında birinci olan Mehmet Vergili Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Reyhan Yılmaz’ın kompozisyonunu okumasının ardından "Bir Güneş Doğuyor" isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Program, Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan İstiklal Marşının Şairi Mehmet Akif Ersoy’u çeşitli yönleriyle tanıtan “Akif Portreleri” adlı sunu ve “Bir Marş Doğuyor” isimli tiyatro gösterisi ile sona erdi.

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.