KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Karabük Artık Sıfır Atık" Tiyatro Gösterisi Gerçekleştirildi"Karabük Artık Sıfır Atık" projesi kapsamında hazırlanan "Çöpis ve Kıpkıp" adlı tiyatro gösterisi sergilendi.

23.05.2019 Perşembe günü Karabük Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Valimiz Sayın Fuat GÜREL ve eşleri Sayın Özlem ARAS GÜREL, İl Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU ve eşleri Nefise VARGELOĞLU, il protokolü, Müdürlüğümüz yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programda ilk olarak "Karabük Artık Sıfır Atık" projesini ve proje kapsamında yapılan çalışmaları anlatan sinevizyon gösterisi sergilendi.

Sinevizyon gösterisin ardından konuşan İl Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Karabük Artık Sıfır Atık Projesinin yaygınlaştırılması için büyük çaba sarf edildiğini belirterek "Sayın Valimizin Saygıdeğer eşleri Özlem GÜREL hanımefendi himayelerinde yürütülen Karabük Artık Sıfır Atık sloganıyla yola çıktığımız projemiz, sadece bir çevre duyarlılığı projesi değil, insanlığın geleceği adına da büyük bir sorumluluk hareketidir. Bizlere emanet edilen eşsiz güzellikleri, yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere layıkıyla aynı güzellikte devredebilmek hepimiz için boynumuzun borcudur. Sıfır Atık Projesi aynı zamanda israfın önlenmesi, yenilenebilir temiz enerji kullanımının artırılması, atık miktarının azaltılması, sorumluluk ve aidiyet duygularının beslenmesi projesidir. Sonuç odaklı bir çalışma bir erdemdir, bir insanlık ölçütüdür. Onun içindir ki okul ve kurumlarımızda bu projeyi çok ama çok önemsiyoruz. Öğrencilerimiz, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız, gençlerimiz, okul sıralarında bu kazanımları elde etsin, bu değerlerle yetişsin istiyoruz. Bu kapsamda Sayın Valimizin bizleri talimatlandırmasıyla birlikte öncelikle bir yol haritası belirledik. Başlangıçta izlediğimiz videoda da olduğu gibi ilçe yöneticilerimiz, okul ve kurum müdürlerimiz ve rehber öğretmenlerimizle bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Bir yandan slaytlar, filmler ürettik. Öğretmen, öğrenci ve veli eğitimlerini başlattık. Panolarımızı oluşturduk, diğer yandan en hızlı iletişim olan internet üzerinden web sayfamızı hazırlamaya başladık. Çarpıcı, kapsayıcı, amacı en iyi şekilde ifade eden logomuzu belirleyerek Karabük Artık Sıfır Atık dedik. Web sitemizi oluşturduk. Sıfırdan başlattığımız geri dönüşüm miktarını gösteren sayacımız dönmeye başladı. Okullar olarak bugün itibariyle 12.540 kg atık malzeme geri dönüşüme kazandırıldı. Yapılan çalışmalarla İlimizde 7'den 70'e herkes hep bir ağızdan "Karabük Artık Sıfır Atık" demeye başladı. Bu kapsamda bizlere öncülük eden, fikir ve destekleriyle daima bizleri cesaretlendiren, projenin her safhasında yanımızda olan Sayın Valimize, Saygıdeğer Hanımefendi başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve ekibine, bizlere desteklerini esirgemeyen kurumlarımıza, okul yöneticilerimize, eğitim veren başta rehber öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize, sesimizi duyuran basın ve yayın kuruluşu temsilcilerimize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının akabinde konuşan Valimiz Sayın Fuat GÜREL "Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılan bu projenin amacı gelecek nesillere temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır. Özellikle dünyanın nüfusunun arttığı son yüzyılda sanayileşme ve sanayileşmeyle birlikte yaşam şeklimizin değişmesiyle, hem üretimin artmasına üretimin artmasıyla beraber hammadde kullanımının artmasına ve buna bağlı olarak atıkların artmasına sebep olmuştur. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, giderek artan nüfus, sanayileşme, kentleşme ve tüketim sonucu giderek azalan doğal kaynaklarımızın daha verimli kullanılmasını, ülke ekonomisine katkı sağlamak adına çevre bilincinin aşılanması gerekiyor. Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren çevre bilinci ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bu projeye ne kadar duyarlı olup sahiplenirsek proje o kadar başarılı olur. "Karabük Artık Sıfır Atık" projesini hayata geçiren İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih VARGELOĞLU ve ekibini kutluyorum" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Şehit Mehmet Esen Anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan defilenin gösterimine geçildi. Anaokulu öğrencilerinin teker teker sahneye gelerek atık malzemelerden oluşturduğu kıyafetleri sergilemesini beğeniyle takip eden Valimiz Sayın Fuat GÜREL, defilenin sonunda çocuklarımızı çalışmalarından dolayı tebrik ederek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Defilenin ardından Kardemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerince hazırlanan "Çöpis ile Kıpkıp" adlı çocuk tiyatrosu gösterimine geçildi. Valimizin eşi Sayın Özlem ARAS GÜREL ve il protokolü tarafından büyük bir beğeniyle izlenen tiyatroda salonu dolduran çocuklarımız keyifli anlar yaşadı. 

Program, Valimizin eşi Sayın Özlem GÜREL ve il protokolünün tiyatro ekibi ile birlikte fotoğraf çektirmesi ile son buldu.

23-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.