KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kodlama Eğitimi Başlıyor

Kodlama Eğitimi Başlıyor

        Karabük’te robotik kodlama eğitimine 4 İlkokul ve Bilim Sanat Merkezinde bu ders yılı ön uygulama olarak başlanacaktır.

            Uygulamanın gerçekleştirileceği okul/kurumların yöneticileri ve okul-aile biriliği başkanları ile Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimindeki öğretmenlerin katıldığı toplantıda İl Müdürümüz Ali KÖSE konuya ilişkin olarak: “Bu konu geçen ders yılı başında gündemimizde idi, başlamak bu yıla nasip oldu. Kodlama bilgisi geleceğin yetişkinlerinin sahip olması gereken  en önemli zihinsel becerilerden biri algoritmik düşünce; bir diğer ifade ile sistematik düşünmenin temeli Cebirin kurucusu olarak da bilinen Muhammed Bin Musa el-Harezmi’dir. Diyebiliriz ki patenti Müslüman bir bilim insanına aittir. Kodlama bilgisi ile bilgisayarı, bilgisayarlı makineleri programlayıp onlara  istediğimiz işleri yaptırabiliriz, bu tür cihazlara yeni özellikler yükleyebiliriz.  Bu bilgiye bilgisayara kendi dilince emir verme, ondan gelen sinyalleri anlamayı sağlayan yeni dil de diyebiliriz. Bu eğitimi küçük yaşta alan bireylerin bilişsel ve algoritmik düşünme becerileri gelişiyor. Bu düşünceden hareketle bu eğitimi başlatmayı düşündük. Sayın Valimize de konuyu arz edip şifahi onayını aldık. Projemizi ayrıca onaylatarak pilot uygulamayı başlatacağız” dedi.

İl Müdürümüzün konuya ilişkin genel açıklamasından sonra Fevzi Çakmak İlkokulu Sınıf Öğretmeni Kemal ERSAY robotik kodlama eğitimi uygulamaları ve kullanılan materyaller hakkında bir sunum yaptı. Müdürlüğümüz projeler birimi öğretmenlerinden Erol GİRGİN projeye ilişkin bilgiler verdi. Proje maliyetine değindi. Projeye ilişkin bir soru üzerine  İl Müdürümüz pilot uygulamanın gerçekleştirileceği okulların az da olsa madden destekleneceğini bildirdi. Bilgilendirme toplantısı katılımcıların memnuniyeti ve uygulamanın hayırlı olması temennisi ile bitirildi.

 25-09-201725-09-2017

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.