KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimize Doğa Eğitimi Verildi

Öğrencilerimize Doğa Eğitimi Verildi

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasına imzalanan protokol çerçevesinde ortaokul öğrencilerine yönelik Mevlana İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilen doğa eğitimi düzenlendi.

Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitim faaliyetine Valimiz Fuat GÜREL, DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan BAŞYİĞİT, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, DKMP Karabük Şube Müdürü Ahmet IŞIK, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İlimizin yüzde %71'inin Yenice ilçemizin ise % 80'inin ormanlarla kaplı olduğunu ifade eden Valimiz, "İnsanlarımızın yaşadığı alanlarda belki farkında değiller ama hemen yanı başımızda ki ormana girdiğimizde hem bitki çeşitliliğini görmek mümkün, hem de oradaki yaban hayatını ve canlılarını görmek mümkün. Aslında bu coğrafyayı bu ortamı ve doğayı hep beraber kullanıyoruz. Çoğu zamanda biz onların alanlarına giriyoruz, onların bölgelerini terk etmelerine sebep oluyoruz. 3 binin üzerinde okullarda eğitim verildi,  bu çok önemli bir eğitim faaliyeti. Bu eğitimin artarak devam etmesi lazım ama esas olan sizlerin oralara gidip bitki çeşitliliğini incelemeniz hem de yaban hayatını görmeniz açısından daha da önemli. İnşallah yakın bir tarihte Baklabostan Tabiat Parkının içindeki çalışmalar belli bir aşamaya gelir. Zaten binamızın bir tanesi eğitim binası olacak ve orada belli bir eğitimi vereceğiz. Sizlerin tabiatın güzelliklerini keşfetmenizi sağlanacak eğitimlerin verilmesi önemli ama yerinde eğitim almak, görerek, bilerek eğitim almak daha da önemlidir. Hem doğayı kullanacağız hem de doğayı koruyacağız. Bu kadar büyük bir alanın ormanlarla kaplı olduğu bir coğrafyada ailelerinizle belli aralıklarda oralara gidip bu güzelliklerini tadını çıkarıyorsunuzdur. Ben başta bu etkinliği organize eden DKMP 10. Bölge Müdürlüğümüze, İl Şube Müdürümüze ve ekibine, Mevlana İmam Hatip Ortaokulunda siz gençleri buluşturan İl Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibine de ayrıca teşekkür ediyor. Siz değerli öğrencilerimize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum." diye konuştu

Protokol konuşmalarının ardından DKMP Karabük Şube Müdürlüğünde görevli personel tarafından çocuklara "Doğa Koruma, Örencilere doğa sevgisi aşılama, Biyolojik Çeşitliliğin (Canlı Çeşitliliği) Önemi ve Biyolojik Kaçakçılığı Önleme, Yaban Hayatın Önemi ve Yaban Hayvanlarını Koruma-Geliştirme"  konularında bilgiler verildi.

19-02-202019-02-202019-02-202019-02-202019-02-202019-02-202019-02-2020

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.