KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Özel Eğitim Hizmetleri ve Rehberlik Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin sahada yansımasını görmek, yürütülen özel eğitim hizmetleri ile ilgili sorun tespiti ve mevcut durum analizi yapmak, süreç sonunda ihtiyaç olması halinde yönetmelikte gerekli değişiklikleri bildirmek amacıyla, 28 Şubat 2019 günü Karabük Öğretmenevinde düzenlenen çalıştay düzenlenmiştir.

Çalıştaya İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Özel Eğitim Şube Müdürümüz Muhammet YILMAZ, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatem ÖCEL COLLEN, Doç Dr. Şehnaz CEYLAN, Dr. Özlem GÖZÜN KAHRAMAN, Türkiye Özel Eğitim Vakfı Başkanı Gülsüm BENİÇ, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Muhittin YILMAZ ile birlikte, okul ve kurum yöneticileri, alan öğretmenleri ve özel eğitim okul/sınıflarında görev alan branş öğretmenleri ile birlikte toplam 40 katılımcı yer almıştır.

Yapılan Çalıştayda, Özel Eğitim ve Rehberlik alanında mevcut durumun analizi, hedef ve eylemlerinin ana ekseni ortaya koyulmuştur. Bugünün sorunlarına çözüm üretilirken yarını tehlikeye atmadan, dünün çözümlerini mükemmelleştirmeden, yeni bir anlayış ortaya koyarak, farklı ve özel çocuklarımızın en uygun düzeyde yetiştirilmesi ve eğitim imkânlarından faydalanılması gerekliliği ve bu konuda atılması gereken adımların uygulamaya dönüştürülmesi için ortak bir hedefe ilerlemenin gerektiği belirtilmiştir. 2023 Eğitim Vizyonunda da belirtildiği üzere, “eğitimde adalet temelli bir yaklaşımı güçlendirmek için hayata fiziksel ve zihinsel dezavantajlarla devam eden çocuklarımızın hakkına sahip çıkmak önceliğimizdir. Bu doğrultuda özel gereksinimli çocuklarımızı akranlarından tecrit etmeyen, birlikte yaşama kültürünü daha fazla destekleyen özel bir bakışı, eğitim sistemimizde kurgulamak ve etkinliğini sağlamak son derece önemlidir. Bakanlığımızca gerekli tanılamaların ülke genelinde yapılmasının ardından öncelikle kaynaştırma eğitiminin imkânları ve iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yürütülecektir.” Çocuklarımızın gereksinim düzeylerine ve yukarıda ifade edilen duygu ve düşüncelerle ilimiz genelinde de bir yol haritası çıkarılmış olup, katılımcıların görüşleriyle birçok katkı ve nokta bulacağı bir çerçeveye ulaşılmıştır. Planlanan her sürecin etki analizlerini yapılarak alınan mesafe periyodik olarak tekrarlanması gerektiği söylenmiştir. Emeği geçen, katkı sağlayan, herkese çok teşekkür ederiz. Biliyoruz ki, işimiz asıl şimdi başlıyor.

05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.