KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Safranbolu İlçemize Ali Baba İlkokulun Temeli Atıldı

Safranbolu İlçemize Ali Baba İlkokulun Temeli Atıldı

Safranbolu İlçemize hayırsever işadamı Ali BALTACI tarafından yaptırılacak olan 8 derslikli ilkokulun inşaatının temel atma töreni gerçekleştirildi.

04.10.2019 Cuma günü saat 14.00'te gerçekleştirilen programa Valimiz Fuat GÜREL, Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih ÜRKMEZER, İl Emniyet Müdürü Sırrı TUĞ, Safranbolu Belediye Başkanı Elif KÖSE, Hayırsever İşadamı Ali BALTACI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, il protokolü, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU yaptığı konuşmada:

"Karabük'ümüzün tarihi, turizmi, doğal güzelliğiyle, Dünya Miras Kenti Safranbolu'muzda bugün yeni bir eğitim tesisinin ilk harcını koymak için toplanmış olmanın heyecanını yaşıyoruz.

İlimizde toplam 212 Eğitim ve öğretim kurumumuzda 38 bin öğrencimize hizmet veriyoruz.

Son 17 yıl içinde çoğunluğu devlet yatırımları olmak üzere hayırsever destekleriyle de İlimize 880 adet yeni derslik kazandırıldı. Bununla birlikte derslik başına düşen öğrenci sayımız 32 den 18'e geldi. Eğitim yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Yaz tatilinde 70 okulumuzda onarım çalışmaları yapılmış olup, 9 Eylülde öğrencilerimiz sorunsuz bir şekilde okullarına başlamışlardır. Yenice ve Ovacık İlçelerimizde de iki okulumuzda deprem güçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Öğrencilerimize temiz bakımlı eksikleri giderilmiş eğitim öğretim ortamı sunmak için dört buçuk milyon Türk lirası tutarında onarım işi yapılmıştır.

Tasarım ve Beceri atölyeleri Bakanlığımızın 2023 vizyonunda önemli bir yere sahiptir. Bakanlığımızdan İlimizde 11 okulumuza 20 Tasarım Beceri Atölyesi kurmak üzere toplam 600 bin Türk lirası, yine Karabük 75 Yıl Anadolu Lisemize kurulacak atölye için 300 bin Türk lirası ödenek gelmiştir.

Özel çocuklarımız için Yaşama Sevinci İlk ve Ortaokulu ile Sevgibağı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezimizde 450 bin Türk lirası ödenek ile modern atölyeler ve eğitim serasının yanı sıra aynı binada hizmet veren Rehberlik ve Araştırma Merkezimizin taşınması ile boşalan son katının da bakım ve onarımını bitmiş olup, ilkokul öğrencilerimiz de kendi binalarında eğitim ve öğretime başlamışlardır.

Safranbolu İlçemizde 10.217 öğrencimize 909 öğretmenimiz ile hizmet veriyoruz. Yakın zamanda sizlerin de teşrifleriyle Kanuni Ortaokulumuzun temelini atmıştık, inşaatımız tüm hızıyla devam etmektedir. İnşaallah yakın zamanda da Harmanlar Ortaokulumuzun açılışını yapmış olacağız. Ayrıca Anayasa İlkokulumuzun ihalesi tamamlanmış olup sözleşme aşamasına gelmiştir. Yakında yer teslimi yapılarak inşaatına başlanacaktır.

Devletimiz en büyük yatırımı geleceğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımıza yapmaktadır. Bu yıl İlimize 28 öğretmen ataması yapılmış olup şu anda hiçbir okulumuzda öğretmen eksiğimiz bulunmamaktadır.

Bugün bir hayırseverimizin büyük bir kadirşinaslık, büyüklük ve diğergamlık örneği göstererek yaptıracağı; gençlere, çocuklara, bu ülkenin geleceğine emanet edeceği ikinci okulun temel atma törenini gerçekleştirmek için buradayız. Ben Ali Baltacı amcaya teşekkür ediyor, bu hayrın diğer büyüklerimize de örnek olmasını diliyorum.

Abdurrahman Yerlikaya İmam Hatip Lisemizde, Sunal Tülbentçi Öğretmenevimizde, Kardemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisemizde, Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisemizde, Ali Baba Anaokulumuzda hayırseverlerimizin adı hep yaşayacak, ben tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı ifade ediyorum.

İhale ve kontrol sürecindeki iş birliklerinden dolayı İl Özel İdaremize ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, eğitim ile yakından ilgilenen desteğini her zaman gördüğümüz Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza şükranlarımı sunuyor, okulumuzun Safranbolumuza,  İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Valimiz Sayın Fuat GÜREL ise yaptığı açıklamada; "Yaklaşık 1 ay önce Kanuni Ortaokulunun temelini attık. İnşallah o okulumuz da kısa sürede yapıyoruz. Bugün bir hayırseverimiz karşımızda oturuyor. Ali Bey beni ziyaretinde özellikle eğitime verdiği destekten bahsetti ve banada hediye olarak kitap getirmişti. Bu tür eli öpülesi insanların sayısının artması gerekir. Karabük gibi sanayinin başkenti olan yerde bu sayıların onlarla ifade edilmesi gerekir. Şu anda okul ihtiyacımız çok fazla yok ancak yeni yapılan bölgelerimiz gelişen bölgelerimiz var oralarda ihtiyaçlarımız olabilir. Bu manada hayırseverlerimizin sürekli bir hayır yarışında olması gerekir. Eğitim herkesin görevi, sadece devlete bırakılmaması gereken çok önemli bir görev. Bu manada tüm hayırseverlerimizi Ali Baba gibi yatırım yapmaya davet ediyorum. İnşallah biraz sonra atacağımız temelden sonra 1-2 teklif gelir diye ümit ediyorum. İlimizde 38 bin civarında öğrencimiz var. 212 eğitim kurum kurumu ile eğitim öğretime devam etmekteyiz. Yaz tatilinde de öğrencilere daha güzel ortamlar hazırlamak için çalışmalar yapıldı. Çocuklarımız eğitim öğretime başladı. İnşallah iyi bir dönem geçirmiş olacağız. İlimiz şu anda Türkiye sıralamasında ilk 10'da bulunuyor, bu da güzel bir derece. İnşallah bu dereceyi akademik olarak arttırmak adına takip edeceğiz. İlimizi daha iyi yerlere taşımak adına gayretli bir şekilde çalışacağız. Çocuklarımızın sadece akademik değil sportif ve kültürel alanda da daha iyi yerlere taşımak için çalışacağız. Biz çocuklarımızı iyi bir birey olarak yetiştirmek istiyoruz. Vatanına, milletine bağlı, milli ve manevi duyguları gelişmiş bir çocuk olarak yetiştirirken aynı zamanda dünyayı da okuyabilen nesiller olarak yetişmesini arzu ediyoruz. Bu eğitim yuvasının ülkemize, ilimize ve Safranbolu'muza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ali Baba bugün 90.yaşını kutluyor. Sağlıklı bir ömür diliyoruz kendisine. İnşallah ömrü çarparak devam eder." dedi.

Protokol konuşmalarının ardından okul temeline Valimiz Sayın Fuat GÜREL ve hayırsever iş adamı Ali BALTACI ile İl Protokolü tarafından  butona basılarak okulun ilk harcı döküldü.

Valimiz Fuat GÜREL ve beraberindeki heyet temel atma töreninin ardından Ali Baba Anaokulunu ziyaret ederek minik öğrencilerle bir araya geldi.

04-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-2019

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.