KARABÜK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi´ nin (TBMM)96. Yıl dönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları 09.30 da gerçekleştirilen Atatürk Anıtına Çelenk Sunum Töreni ile başladı.

Çelenk Sunum Törenine Vali Orhan ALİMOĞLU, Karabük Milletvekili Mehmet Ali ŞAHİN Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ, Garnizon Komutanı J.K. Albay Cihan ULUKAYA, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik POLAT, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat TEZSEVER, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali KÖSE, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve üyeleri, Siyasi Parti Başkanları, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Müdürümüz Ali KÖSE tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumuna müteakip saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çelenk Sunum Töreni sona erdi. Töreninin ardından Karabük Belediyesi Bandosu eşliğinde Millî Egemenlik Yürüyüşü gerçekleştirildi.  Atatürk Anıtından Necatibey Caddesini takiben Bayram Töreninin yapılacağı Yenişehir İlkokulu bahçesine kadar gerçekleştirilen “Millî Egemenlik Yürüyüşü” ne bayrak flama grupları, İl Protokolü ve öğrenciler katıldı.

Yenişehir İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilen Bayram Töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Millî Eğitim Bakanımız Nabi AVCI’nın mesajının okunmasının ardından İl Müdürümüz günün anlam ve önemini belirtilen bir konuşma yaptı. İl Müdürümüz konuşmasında öğretmenlere, anne babalara ve öğrencilere yönelik olarak :

Geleceğimizin mimarları Kıymetli meslektaşlarım,

 Sizlere sözü dolandırmadan söylemek isterim ki; öğretmenlik görevimizi aşk ve ibadet bellemeden, nesil meselesini kendimize dert etmeden,  birbirimizi sevmeden, çocuklarımızı ve gençlerimizi kadim medeniyetimizin yapı taşları olan değerlerimizle bezemeden, onları ilgi alanlarına yöneltip kapasitelerine göre bilimsel düşünce ve müsbet ilimler ile yoğurmadan, farklı zeka ve yeteneklerle beyin gücü oluşturmadan, her alanda binde birlerden haberdar olmadan ve onları özel eğitime tabi tutmadan, alın teri akıtmadan; ne bugün yaşayanları, ne yarın yaşayacak olanları, ne de nice cephede ve son yıllarda terörle mücadelede şehadet şerbeti içen Aziz Şehitlerimizi mutlu edebiliriz. Bu vesileyle anaokulu ve ilkokul öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm öğretmenlerimiz eğitime iyi insan temelli yaklaşmalı; gayretimiz, endişemiz çocukları bir an önce okuryazar duruma getirmek, bilgi ve beceri aktarmaktan öte, onlara güzel davranış, okuma alışkanlığı ve bilgiyi kullanma bilinci kazandırmak olmalı;  Yunus’un deyimiyle “önce kendilerini bilmeleri” sağlanmalıdır. Çocuklarımızın, gençlerimizin güzel ve erdemli davranışları ile övündükçe her alanda başarılı olacağımızdan şüphemiz olmasın. Çünkü sağlam ve ihtişamlı binalar sağlam temeller üzerinde yükselir. Bizim de sağlam temelimiz bize has yöntem ve değerlerimizdir.     

Değerli anne babalar,

Çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuğun hayatına yön veren temel belirleyici aile kozasıdır. Medeniyetler varlıklarını aile kurumuna borçludur. Renklerini aileden alırlar. Aileler değer üretiminin de teknolojik etkenlerle bu misyonunu korumakta zorlanmaktadır. Teknoloji ile kuşatılmış modern dünya, ne yazık ki çocuklarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Televizyon ve internet teknolojisi adeta bir sihirli değnek rolünde;  bir yandan çocukları kolaya alıştırırken öte yandan yaratıcılığı da öldürüyor. Bilgiye erişim kolaylığı çocukları zihni tembelliğe itiyor. Televizyon dijital dadı rolünü yerine getiriyor. Teknolojiyi kullanma kültürü ve bilinci oluşmamış aile ortamlarında bu tehlike daha da büyüyor. Aileler televizyondan önce okuma eşiklerinden geçmeli, okuma olgunluğuna ulaşmalı, televizyon bilinçli kullanılmalı, çocuk için okula dönüşmemelidir. Bugünün dünyasında okulların eğitim işinde aile desteği olmadan kalıcı sonuçlar alması imkânsız gibidir. Bu nedenledir ki okullarımızla, öğretmenlerimizle işbirliği içinde olalım ve çocuklarımıza birlikte sahip çıkalım.

Bugünün yarını, yarının umudu olan sevgili çocuklar!

Eğlenin, sevinin, bayram yapın. Ama rüyalarınızı unutmayın! Hayallerinizden asla vazgeçmeyin, çok ama çok çalışın. İnanıyorsanız Allah sizlere hayal ettiklerinizi gerçekleştirme fırsatı verecektir. Şanlı bayrağımızı; ilmin, teknolojinin, özgürlüğün, demokrasinin, şanlı tarihimizin ve eşsiz medeniyetimizin burçlarına dikmek; Ülkemizin dünya muhtariyetini rahatsız eden ekonomik, siyasi ve kültürel hedeflerini daha da büyüterek muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak adına sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

            Bayramınız kutlu, istikbaliniz mutlu olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle konuşmamı tamamlarken Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum” dedi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilerin şiirlerinin ve kompozisyonun okunmasıyla devam eden tören, Yenişehir İlkokulu ve Demir Çelik İlkokulu öğrencilerinin folklor gösterisi ve flüt dinletisinin ardından yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 

23 Nisan kutlamaları bu töreni müteakip “Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması İşbirliği Protokolü” kapsamında öğrencilere bisiklet dağıtımı ve Karabük Belediyesince Kent Meydanında gün boyu düzenlenen çocuk şenlikleri ile devam etti.

25-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-2016

Ergenekon Mahallesi Atatürk Bulvarı No 6 78200 Merkez Karabük - (370) 412 67 48 (370) 412 22 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.